АПІТУ пропонує повернути законопроєкти №3853-1 та №3853-2 на доопрацювання

Надіслав: Юрій Пероганич , дата: пн, 2020-09-21, 13:25

Асоціація підприємств інформаційних технологій України 21 вересня 2020 звернулася до Голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Д. Гетманцева з питання законопроєктів № 3853-1, 3853-2:

Шановні панове, Асоціація підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ) засвідчує Вам свою повагу та звертається з таким.

Легальний та законослухняний бізнес, інтереси якого представляє АПІТУ, послідовно відстоює рівність учасників ринку, вітає та підтримує ініціативи Парламенту, спрямовані на зменшення тіньового сектору економіки.

Водночас представники відповідального бізнесу завжди виступають проти ініціатив, які не мають належного обґрунтування та створюють суттєві ризики поновлення схем мінімізації податків. Члени АПІТУ проаналізували проекти Законів про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України № 3853-1 та № 3853-2 і визначили їх як такі, реалізація яких суттєво погіршить умови роботи законослухняного бізнесу та створить можливості для ухилення від сплати податків для «сірого бізнесу» у значних обсягах.

Зазначені законопроекти також вкрай негативно вплинуть на конкуренцію на внутрішніх ринках та викличуть обґрунтовані занепокоєння у учасників реального сектору економіки, оскільки пропонують скасувати будь-яку фіскалізацію і не пропонують жодних механізмів для контролю на заміну, надаючи можливість створювати потужні «схеми» із заниження виручки та мінімізації податків.

Законослухняний бізнес підтримує вже проголосовані Верховною Радою запровадження програмних РРО поруч із «класичними», скасування неоптимального штрафу в 1 гривню за невидачу фіскального чеку, підвищення ефективності контролю за дотриманням законодавства через стимулювання покупців вимагати фіскальний чек та можливість передавати чек в електронній формі, що вкрай важливо для інтернет-торгівлі.

Зазначені ініціативи забезпечать прозорі та рівні конкурентні умови для всіх учасників ринку та створюватимуть загрози тільки для недобросовісних його учасників.

В той же час ми наголошуємо, що норми ПКУ, які передбачають фіскалізацію всієї 2 та 3 груп ССО з 2021 року, не є оптимальними, суттєво збільшують корупційні можливості, адміністративне навантаження на малий бізнес, а також прямі і непрямі витрати малого бізнесу, які, відповідно до розрахунків, будуть більшими, ніж потенційні додаткові надходження. Тому АПІТУ пропонує відкоригувати відповідні норми ПКУ, змінивши фіскалізацію всієї 2 та 3 груп ССО на фіскалізацію виключно ризикових категорій платників, всіх груп ССО, в т.ч. 1-ї групи.

Слід зазначити, що відповідні норми підтримані керівництвом двох партій та містяться у Меморандумах про співпрацю, підписаних 2019 року тому коаліцією Українська рада бізнесу, однією з ініціаторів створення, співзасновницею і активною учасницею якої є АПІТУ, із політичними партіями «Слуга народу» та «Голос»: «Запровадження єдиного податкового електронного документа задля контролю ланцюжка постачання ризикових категорій товарів та стимулювання покупця отримувати фіскальний чек при їх покупці.»

Водночас, пропонуючи скасувати стимулювання покупця отримувати фіскальний чек при покупці («кешбек»), автори законопроектів в пояснювальних записках (які є ідентичними) в якості аргументу наводять можливість підробки фіскального чеку для подачі безпідставної скарги та використання таким чином «кешбеку» як антиконкурентного інструменту.

Однак, згідно з прийнятими нормами, заявник, який подає інформацію про порушення, може це зробити тільки через власний електронний кабінет платника податків (cabinet.sfs.gov.ua/login). Доступ до кабінету можливий із авторизацією через електронний цифровий підпис, наданий акредитованим центром сертифікації ключів (п.п. 14.1.278, передбачений Законом № 129-IX, ст. 161, передбачена Законом № 128-IX). Також Закон передбачає значний перелік ідентифікуючих даних, які надає скаржник в самій скарзі. Зазначене гарантує 100-відсоткову ідентифікацію скаржника.

Крім того, для подачі безпідставної скарги необхідне виготовлення та використання підроблених документів (розрахункові, гарантійні, тощо), нібито виданих суб’єктом господарювання. Вказані дії утворюють склад злочину, відповідальність за який передбачено ст. 358 та ст. 190 КК України (по різних частинах статей покарання – від 5 до 12 років позбавлення волі).

Наголошуємо, що інструментарій податкової не розширюється, оскільки звернення споживача не є підставою накладання штрафних санкцій, а лише підставою для перевірки (камеральної, фактичної). Право на фактичну перевірку за скаргою споживача податкова мала завжди (п.п. 80.2.3 ПК України). Тому вбачаємо безпідставними наведені у пояснювальних записках твердження щодо небезпечності запропонованого механізму «кешбек». За своєю сутністю «кешбек» є високоефективним інструментом таргетування податкових перевірок, який дозволить відійти від практик суцільних перевірок, згубних для бізнесу.

Разом із тим, для ефективного контролю за використанням РРО ризиковими категоріями платників та мінімізації схем необхідно терміново завершити інституційну реформу податкової та митної служби, а також ліквідувати Податкову міліцію та інші економічні підрозділи у правоохоронних органах і створити єдину аналітичну службу по боротьбі з економічними злочинами.

Враховуючи викладене, АПІТУ просить Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики повернути проекти №3853-1 та №3853-2 авторам на доопрацювання та зареєструвати і прийняти справді важливий новий проект, на який очікує бізнес, – проект із коригування моделі фіскалізації, розроблений керівництвом Комітету.

Див. також повний текст листа.

Вітаємо на сайті АПІТУ!

Уподобайте нас у FaceBook: http://facebook.com/apitu.org.ua