12 листопада відбулося розширене засідання Антикризової ради громадських організацій України та Правління Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП). До вашої уваги тези виступу генерального директора АПІТУ Юрія Пероганича на цьому засіданні.
1. Імпортозаміщення, локалізація виробництва, підтримка національного виробника.
Пропоную в міркуваннях відштовхнутися від пересічного громадянина — кінцевого споживача всіх товарів і послуг. У що українці одягнені, взуті, з якого посуду їдять, якою косметикою користуються, які іграшки купують дітям… Переважно це імпортні товари, щонайменше третина яких завезена без сплати, або з неповною сплатою імпортних податків, насамперед імпортного ПДВ.
Такий імпортний товар, увезений без сплати податків як незаконно (порушення митних правил) так і законно (безподаткові посилки), на українському ринку принаймні на 20% дешевший за вітчизняний товар при рівній собівартості.
Відродження виробництва треба починати з наведення ладу в торгівлі споживчими товарами, з фіскалізації, передовсім ризикових товарів. Щоб неможливо було законно торгувати товаром, на який продавець не має прихідних документів.
Це дасть позитивний поштовх вітчизняній промисловості, що виробляє товари кінцевого споживання, підприємствам так званої "групи Б". Їх розвиток витягне вгору промисловість "Групи А", яка виробляє засоби виробництва, перш за все це машинобудівна промисловість.
Не можна насипати зерно в діряві мішки, а воду не можна носити у решеті.
2. Аграрна політика.
Український агрокомплекс (120 агрохолдингів і 47 тисяч фермерських господарств) у 2020 році виробив продукції на 22 млрд дол. США. Польський агрокомплекс (1,3 млн фермерських господарств з середнім розміром земель у 12,5 Га) на значно гірших землях і меншій території виробив сільгосппродукції на 34 млрд Євро, тобто більш як в півтора раза більше. Поляки виробляють і експортують кінцевий продукт, а українці — сировину, пшеницю, соняшник, кукурудзу…
На відміну від України, Польська держава обмежує діяльність і розмір земель агрохолдингів. Там це прописано в конституції держави, стаття 23. "Основою аграрного ладу країни є сімейне господарство".
Така модель гарантує продовольчу безпеку, а також збереження села, національної культури, традицій, ідентичності, сприяє народжуваності і відтворенню популяції народу.
3. Зменшення технічних бар'єрів торгівлі.
З 2014 року набула чинності Угода про асоціацію України і ЄС, яка передбачала укладення Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів (Угоди АСАА, або Угоди про "промисловий безвіз").
За сім років ця угода не укладена. Її відсутність не лише стримує експорт України, але й стимулює порушення митних правил для імпорту несертифікованої продукції.
Слід посилити тиск бізнесу на уряд для активізації Промислового діалогу Україна — ЄС задля прискорення укладання Угоди АСАА.
- Щоб додати коментар, увійдіть